Paylasalim.forumdizini.com (P.F)

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü

  hako18
  hako18
  Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi


  Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü Fenerb10
  Mesaj Sayısı : 553
  Kayıt tarihi : 25/10/09
  Forum Başarısı : 11104
  Rep Puanı : 12
  Cinsiyeti : Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü I_icon_gender_male Doğum tarihi : 22/02/90
  Yaş : 32
  Hangi Şehir : Ankara
  Hangi Ülke : Türkiye
  Lakap : Ayı Boğan

  İkon Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü

  Mesaj tarafından hako18 Cuma Kas. 13, 2009 10:20 pm

  Linux Kurulumu

  Günümüzdeki Linux kurulum CD’leri ile makinemize Linux kurmak çok zor değil. Linux kurulumu sırasındaki en büyük ve yeni kullanıcıların en çok sordukları soru Linux'u nereye kuracakları. Anlatılabildiği kadar basit şekilde bunu anlatmaya çalışalım.

  Öncelikle Linux'u kurabilmek için kendisine FAT sisteminden farklı bir partisyon ayırmamız lazım. Bu aşamada şunun bilinmesi gerekir; Linux'u tek başına mı yoksa Windows ile beraber mi kullanacağız? Her iki durumda da karşılaşacağımız problemler ve yapmamız gerekenler biraz fark edecektir.

  1. Linux'u Tek Başına Kurmak ve Kullanmak
  Elimizde temiz bir sabit disk (FAT olduğu düşünülen) olduğunu varsayalım (yedeklerinin alınmış). Bu diskimizin partisyonunu Linux için ayarlamış ya da en azından boşaltmış olmalıyız. Bu işlemi bir kaç farklı yoldan yapabiliriz. Ancak şu durumda başka bir işletim sistemi düşünülmediği için bunu yapmanın en iyi yolu Linux CD’sini kullanmaktır.
  Linux, kurulum CD’sini taktığınızda sizden gerekli onayı alacak ve kuruluma geçecektir. Kurulum aşaması her Linux dağıtımında farklılık gösterdiğinden burada açıklanmayacaktır. Burada size diskinize Linux’un nasıl kurulması gerektiği sorulacaktır. Seçmeniz gereken şık tüm partisyonları silip kendisini kurmasıdır. Bundan sonrasını Linux kendisi ayarlayacaktır. Linux bölümlemesini otomatik olarak yaptırmanız daha iyi olacaktır. Yeni başlayanlar manual bölümlemede zorluk çekebilirler.
  Görüldüğü gibi başka bir işletim sisteminin yanına değil de kendi başına kurulan Linux pek de problem çıkartmıyor.

  2. Linux'u Başka Bir İşletim Sisteminin Yanına Kurmak ve Kullanmak Buradaki alınacak en büyük önlem her ihtimale karşı diskinizin yedeğini almaktır. Şimdi Linux’u başka bir işletim sisteminin (buradaki Windows) yanına nasıl kuracağımızı görelim. Öncelikle FAT sisteminin yanına Linux için bölüm ayırmalıyız. Bu bölümü formatlanmamış olarak bırakabileceğimiz gibi Linux için ayarlamamız da mümkün. Sonuçta diskimizin diğer işletim sistemi için olan partisyonunu ve verilerimizi kaybetmek istemediğimiz için bu işlemi bir program aracılığıyla yapmalıyız. Bu program fips adlı ücretsiz program olabileceği gibi Partition Magic isimli (tavsiye edilen) ücretli program da olabilir. Partition Magic ile devam ettiğimizi varsayıyoruz. Yine burada yapılacak en mantıklı iş FAT bölümden Linux için yeterince yeri ayırıp formatlamadan bırakmaktır. Bırakalım bu formatlama işini (yani kendisi için partisyon oluşturma) Linux kurulum sırasında yapsın. Partition Magic ile formatlamadan ayırdığınız yeri artık Windows göremeyecektir. Fakat makinemizi Linux CD’si ile açtığımızda Linux bu formatlanmamış bölümü görüp bize bu "free" bölüme kendisini kurmak isteyip istemediğimizi soracaktır. İşin bu kısmı çok önemlidir çünkü bu seçimi iyi yapmalıyız. Diğer işletim sisteminin partisyonuna dokunmak istemediğimiz için kesinlikle "free" bölüme Linux’u kurmalıyız. Diğer seçenekler:
  -Tüm Linux partisyonlarını sil
  -Tüm partisyonları sil (tek başına Linux kurulumu sırasında seçilecek şık)
  olacaktır. Bizim şu anda bu iki seçenekle de işimiz yoktur. Evet bundan sonrasını Linux yine kendisi yapacaktır. Yine en büyük tavsiye otomatik bölümleme seçeneğini seçmenizdir.


  Linux için bölümleme işini hallettikten sonra göreceksiniz ki Linux kurulumu en az Windows kadar basit ve rahat. Sadece kullanmak istediğiniz Linux opsiyonunu seçin (bu genelde İş İstasyonu - Work Station olur) ve arkanıza yaslanın. Kurulum problemsiz olarak bittikten sonra, sisteminizi yeniden başlattığınızda karşınıza gelecek olan LILO size hangi işletim sistemini başlatmak istediğinizi sorulacaktır. Windows ve Linux arasında bir seçim yaptıktan sonra makinenizi açabilirsiniz

  Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü 3520Linux İşletim Sistemi Kurulumu, Disk Bölümü 3522

   Forum Saati Ptsi Tem. 04, 2022 5:13 pm