Paylasalim.forumdizini.com (P.F)

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Kotası Aşırı Derecede Artanlar

  hako18
  hako18
  Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi


  Kotası Aşırı Derecede Artanlar Fenerb10
  Mesaj Sayısı : 553
  Kayıt tarihi : 25/10/09
  Forum Başarısı : 11104
  Rep Puanı : 12
  Cinsiyeti : Kotası Aşırı Derecede Artanlar I_icon_gender_male Doğum tarihi : 22/02/90
  Yaş : 32
  Hangi Şehir : Ankara
  Hangi Ülke : Türkiye
  Lakap : Ayı Boğan

  İkon Kotası Aşırı Derecede Artanlar

  Mesaj tarafından hako18 Cuma Kas. 13, 2009 10:31 pm

  Türkiye’de interneti kısıtlayan Telekom’u sevmediği belirtmek isterim, bence kota çağ dışı bir uygulamadır. Ancak konumuza gelirsek kotanın aşırı derecede yükselmesinde Ttnetin kabahati yoktur. Kullanıcı kaynaklı bir problemdir. Şimdi bu sorunu beraber aşmanın yollarını arayacağız
  Kablosuz modem
  Eğer modeminizin wireless özelliği varsa mahalleye bedava internet saçıyor olabilirsiniz, bunu fark eden gaddar komşularınız sizin internetini sömürüyor olabilir.
  Bunu engellemek için kablosuz ağınıza şifre koymalsınız

  Virüs-Trojen-Spy
  Zararlı yazılımların coderları eğlenmek için değil yazdıkları programcıkları kendi çıkarlarına kullanmak için yazarlar ki bunun kullanım alanı da çok geniştir.
  Mesala yakın zamanda forumtr ye botnet ile saldırılmıştı ve saldırılar hala devam ediyor
  Siz farkında olmasanızda sizin makineniz üzerinden bir siteye saldırı yapıyor olabilirsiniz.
  Yada reklam amaçlı yazımlar sizden gizli başka sitelere bağlanarak o sitelere hit yaptırıyor olabilir, yada virüs yazarının referans linkine bağlanıp ona para kazandırıyor da olabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Gelelim bu sorunu nasıl çözeceğiz. Ben Kaspersky ile taratıp kesin sonuç almıştım, bu konuda size de tavsiye ederim her ne kadar bilgisayarın anasını ağlatacak kadar kasabilen bir program olsa da bir kere kullandıktan sonra silebilirsiniz. Nod32 diğer tavsiyemdir, flash bellek virüslerinde nod32 daha üstün olsa da bu konuda şahsi görüşüm kaspersky bir adım önde. Antivirüsün yanında Ad-Aware ve SpyBot’u mutlaka kurun bir kenarda kalsın. Haftada bir kere taratsanız yeterlidir. Bu yazılımlar büyük ihtimal bu sorunu da çözecektir.
  Peki sizin bilgisayarınızda yabancı oturum açılmış mıdır?
  İnternet tarayıcınızı, msn benzeri yazılımları ve internetle bağlantısı olan tüm programları kapatın.
  Başlat – çalıştıra gelin cmd yazın tamam deyin. Gelen komut satırında netstat yazın.
  Karşınıza çıkan bağlantılar gelecek ekranda yabancı bir ip görürseniz makinenize dışarıdan bağlanılmış demektir.
  http://www.microsoft.com/technet/sys...g/TcpView.mspx
  Bu ücretsiz programa da göz atın, hangi bağlantıyı kim kullanıyor gösterir.
  Diğer bir izleme yöntemlerinde de yine internetle alakası olan programları kapatın, sağ alt köşeden bilgisayarım simgesini tıklayın gelen ve giden paketleri takip edin, internete girmediğiniz halde aşırı derecede paket alışverişi varsa, modeminizin DSL ışığını da takip edin, nete girmediğiniz halde yanıp sönüyorsa, Ethernet kartınızın ışını yanıp sönüyorsa o zaman kesin virüs-trojen var demektir.
  Aktif izlemeye yollarından biri de Netmetre yada Du Meter programlarından birini kurmak.
  İstediğiniz dışında yada isteğinizle ne kadar artış olursa gözünüzle rakamsal olarak ne kadar etkili olduğunu görürsünüz. Spy hakkında daha fazla şey yazılabilir ama buraya kadar sorununuzu tespit edip çözmeye çalışmaya başlayacak kadar bilgi yazdık.

  Güncellemeler
  Windowsunuzu kurduğunuzda otomatik güncellemeler açık gelecek. İhtiyacınız olsun yada olmasın siz görmeden bilgisayarınız bir sürü güncelleme yükleyecek ve kotanızı coşturacak.
  Hatta format attıktan sonra o güncellemeleri kaybedeceksiniz ve tekrar tekrar yükleyeceksiniz.
  Tek suçlu Windows da değil, bir çok program kendini otomatik güncellemeye ayarlıdır.
  Java updateler (jusched), adobe reader, Office güncellemeleri, Proteus gibi bir çok program bilgisayarın açılışın güncelleme olup olmadığı kontrol eder, bu işlem esnasında az da olsa kota gider ancak otomatik güncelleme ayarlaysalar sizin haberiniz olmadan download yapıp temp e atabilirler, siz update i kurmasanız da kotanız gitmiş olur L
  Şimdi çözümlere gelelim.
  Bilgisayarım üzerinde sağ tık yapıp Özellikler deyin. Açılan pencerede Otomatik Güncelleştirmeler sekmesine gelip kapat deyin.
  Diğeri için her programın menüsünde ayar vardır ama açılışta çalışan updateleri iptal etmek için Başlat – çalıştıra msconfig yazın. Açılan pencerede Başlangıç simgesine geçin. İçinde update geçen şeylerin başındaki tiki kaldırın, ne olduğunu bilmediğiniz şeyler virüs olabilir bunları googledan aratarak ne olduğunu bulabilirsiniz, sorun olduğundan emin değilseniz ekran görüntüsünü buraya koyun.
  Jusched bunu kaldırın mesala, içinde Adobe ile ilgili her şeyi kaldırın, hem makine de rahatlar oradakileri azaltırsanız daha hızlı açılır.

  Kullanıcı kaynaklı kota kullanımı
  Belki fark etmiyor olabilirsiniz ama kotayı gerçekten kullanıyor olabilirsiniz. Gördüğünüz bütün internet sayfalarını tüm içeriği ile bilgisayarınıza indirirsiniz. Örneğin
  C:\Documents and Settings\Windows Oturum adınız\Local Settings\Temporary Internet Files
  Adresine bakarsanız İnternet Explorer ile önceden gezdiğiniz sitelerin kalıntılarını görebilirsiniz.
  Bol bol wallpaper sitelerine girerken yada resimlere bakıp çıkarken kotanıza bir selam çakıyorsunuz
  youtube gibi sitelerden video izlerken aslında o videoyu indirmiş gibi kotanız artar.
  Video.frmtr.com da da buna dikkat edilip kotanın en az şekilde etkilenmesine çalışılmıştır.
  Msnden yazışmak fazla kota yemez, hatta aylarca online kalsanız bile 4 gb yine dolmaz ama görüntülü sohbet ocağınıza incir ağacı diker, hele bir de sesli yapıyorsanız.
  Özellikle yabancı siteler onların böyle sorunu olmadığı için flashla dolu. Bu da kotayı etkileyecektir.
  Gerek olmayan durumlarda tarayıcınızdan resimleri göstermeyi, flashları oynatmayı kapatabilirsiniz, lazım olduğu anda açarsınız. Online video izlerken de dikkatli olursanız ve gerekli gereksiz webcam açmazsanız bu sorununuzu çözersiniz.





  Kotası Aşırı Derecede Artanlar 3520Kotası Aşırı Derecede Artanlar 3522

   Forum Saati Ptsi Tem. 04, 2022 4:28 pm